Wortal internetowy a portal internetowy – jaka jest różnica?

Warto zauważyć, że wortal internetowy niekoniecznie jest portalem internetowym. Są to dwa różne pojęcia, które w praktyce odnoszą się do innych aspektów. Czym różni się wortal internetowy od portalu? Co oznaczają oba te pojęcia? 

Portal internetowy 

Portal internetowy to informacyjny serwis, który porusza szereg zagadnień związanym z życiem ludzkim. Obejmuje zazwyczaj katalog wyszukiwarek, aktualności ze świata i z kraju, a także prognozę pogody. Znanymi portalami internetowymi są przykładowo Onet.pl, czy też Wirtualna Polska (wp.pl), Interia.pl, gdzie znajdziemy szereg informacji i ciekawych artykułów z całego świata.  

Wortal internetowy 

Jeśli chodzi o wortal internetowy, jest to taka strona w sieci, na której porusza się najczęściej określony jeden temat lub dany zakres tematyczny. Jest on niezwykle popularny w różnorodnych branżach i odznacza się tym, że poświęcony zostaje jednej dziedzinie. Na wortalach znajdziemy informacje cechujące się wysoką wartością marketingową. Znajdziemy tutaj artykuły oraz treści dopasowane do jednaj dziedziny życia, przykładowo dotyczą medycyny, prawa, edukacji, ciąży, rękodzieła, gastronomii itp. 

Podsumowując, wortale różnią się od portali zakresem zagadnień tematycznych. Na portalach zamieszcza się szereg informacji z różnorodnych dziedzin, natomiast na wortalach obszar zostaje zawężony do określonej sfery życia, tematyki branżowej czy innego zagadnienia. Portale internetowe to obszerne strony, z których korzystają użytkownicy na całym świecie. Zawierają one zazwyczaj zakładki odnośnie poruszanych tematów, wybrać zatem można dany temat lub ogólnie przeglądać informacje ze świata.