Co to jest Google Search Console?

Google Search Console jest narzędziem darmowym, z którego korzystają webmasterzy w celu kontrolowania strony odnośnie ruchu na stronie oraz poprawności zamieszczonych danych. Czym cechuje się to narzędzie? Dlaczego warto z niego skorzystać? 

Google Seaach Console 

GSC pozwala nam uzyskać informacje o tym, jak naszą stronę internetową widzi wyszukiwarka Google. Wcześniej to narzędzie nosiło nazwę Google Webmaster Tools, aktualnie przed skorzystaniem konieczne jest poprawne zweryfikowanie witryny. W tym celu posłużyć się możemy menedżerem tagów, tagu HTML, Google Analytics, czy też z użyciem nazwy domeny. Jednocześnie zyskujemy możliwość monitorowania kilku witryn, po tym, jak wcześniej je dodamy. Wdrożenie takiego rozwiązania jest bardzo korzystne, gdyż udziela szeregu informacji o ruchu na stronie, ilości kliknięć odwiedzających, obsługi urządzeń mobilnych, czy też linkowania wewnętrznego i zewnętrznego.  

Dostarczone informacje 

Google Search Console udziela nam informacji również o tym, jak naszą stronę widzi Google poprzez specjalne zakładki (usunięte adresy URL, słowa kluczowe w treści, stan indeksowania, zablokowane zasoby itp.). Co ciekawe, webmasterzy najczęściej zwracają uwagę na określone sekcje, tj. markery danych, link witryny, dane strukturalne, czy też udoskonalenia HTML. Narzędzie posiada sporo zakładek, z którymi warto dokładnie się zapoznać. Podkreślić warto, że pragnienie dobrego zarządzania stroną internetową jest ściśle związane z posiadaniem konta w Google Search Console.